Zimní kopa NARUBY

popis


 

Délka:                       22 km / 33 km / max 50 km

Místo srazu:             Autobusové nádraží Jeseník

Čas srazu :               7.30 hod

Cesta BUS :             cca 18 km

Cíl BUS = START :   Videlské sedlo / Červenohorské sedlo (ČHS)

Doporučené lyže :   běžecké


Pozn.:

Cílová stanice BUS / START, jsou závislé na klimatických podmínkách, stavu trasy, počtu účastníků ...


...Co to ve skutečnosti znamená : 

Standardně vyjíždíme z Videlského sedla na Rejvíz a již méně dále do Jeseníku (musí být dobré sněhové podmínky i v nižších polohách). Při nedostatku sněhu se naopak vydáme z Videlského sedla do vyšších poloh - na Červenohorské sedlo například přes Švýcárnu nebo ... "Královskou etapu" z ČHS přes Videlské sedlo a Rejvíz do Jeseníku jsme jeli naposledy v dobách, kdy při vynikajících sněhových podmínkách byl úsek ČHS-Rejvíz protažen rolbou, což již řadu let neplatí. Z toho vyplývá, že obvyklá délka etapy je "pouhých" 22 km. Proto se NENÍ TŘEBA BÁT !!!


Doporučená výbava:

Návleky do hlubokého sněhu, přiměřenou ochranu proti chladu a dostatek tekutin a dostatek kalorického jídla na cestu bez možnosti doplnění zásob nebo azylu (ČH sedlo-Rejvíz = 39 km, Videlské sedlo-Rejvíz = 22 km)


Tzv. záchranná brzda :

V případě nenadálých komplikací je v průběhu celé trasy řada pozic, kde je možno cestu relativně dobře zkrátit = ukončit sjezdem do osady k autobusu.


... Když není sníh :

V ročnících, kdy už vypadalo, že budeme vozit sníh s sebou a házet si ho před špičky lyží, byla trasa podle vážnosti situace zkrácena nebo změněna na pěší (vyjimečně v jiné lokalitě).


Popis trasy ("Královská etapa" 50 km):

Červenohorské sedlo - Pekárka - Pod Velkým Klínem - Pod skalami Jeřábu - Nad Vysokým vodopádem - Videlský kříž (sedlo) - Pod Lysým vrchem - U Kamzičí skály - Spálená - Pod Velkým Bradlem - Pod Orlíkem - Kristovo loučení - Opavská chata - Černá Opava - Starý Rejvíz - Rejvíz - Rejvíz rozcestí - Prameny Javorné - Čertovy kameny - Jeseník